Во бојата на љубовта

Февруари важи за еден од најромантичните месеци во годината. Некои го празнуваат Свети Валентин, други Свети Трифун, трети си имаат свој повод за прослава. За секој од овие празници неизбежна е црвената боја – бојата на љубовта. Ние за црвената боја велиме и дека е боја на коктелите подготвени со Badel Cherry. Ароматичен овошен ликер […]

Викенд водка уживање

На викендите нема кој не им се радува. Сите го користат слободното време да се прошетаат, да подраспремат по дома, а најголемите кулинари се радуваат на часовите кои можат да ги посветат на подготовка на ново јадење. Овој викенд предлагаме да биде во вкусот на Vigor Vodka Classic. Ви претставуваме два софистицирани рецепти кои вашиот […]

Гинисови коктел – рекорди

Најмногу послужени коктели за еден час – Крис Раф (САД) стана најбрзиот бармен на светот кога послужи 662 коктели за 60 минути во Минеаполис, Минесота (САД) на 16 април 2009, кршејќи го претходниот рекорд од 389 коктели. Најмногу направени коктели за еден час: Боби Глисон (САД) измеша 253 коктели за 60 минути во Лас Вегас, […]

Зимски коктели – Стоплување на прва голтка

За викендот кој ни претстои се најавуваат ниски температури и ветровито време. Бидете безгрижни, ние се потрудивме коктел забавата да ја обезбедиме во вашите топли домови, со помош на рецепти за фантастични зимски коктели. Без многу одолговлекување, во продолжение ви ги претставуваме најдобрите коктел вкусови што може да ве стоплат 🙂 Winter Solstice Cocktail Состојки: […]

Руски мезиња за уживање со водка

Иако алкохолните пијалоци сами по себе пружаат специфично задоволство и уживање, ако покрај нив има и закуска која одговара на конкретниот пијалок, уживањето може да стане вистинско ѓезме. Во Русија не може да се замисли дружба или собиранка без водка. Долгата историја на пиењето водка резултира со прилично голем број на фантастични комбинации на водката […]

Badel Pelinkovac започна да се извезува во САД

Добри вести за американските фанови на на Badel Pelinkovac – се започна со извоз за САД! Првата нарачка за САД е направена вчера. Бадел 1862 извезува во 30 земји ширум светот и долго време имаше размислувања за извоз на производите во САД, каде веќе се извезува шљивовица. Поради строгите стандарди и регулативи на САД, потребни […]

Што е специфична густина на пијалоците?

Сигурно сте забележале некој прекрасен коктел со повеќе слоеви, и сте се прашувале која е тајната на овие шарени пијалоци, кои се подеднакво добри и на вкус, и на изглед. Се работи за мерката наречена специфична густина на пијалоците која определува каде ќе се најде пијалокот во еден повеќеслоен коктел – најтешките паѓаат на дното, […]

Совршен вкус: Ликер од Vigor Vodka и Нутела

Секогаш кога ќе се спомне Нутела во стомак се појавуваат посебен вид пеперутк謬. Нема сомнеж дека Нутелата е едно од омилените слатки задоволства. Одговара совршено со речиси секое јадење. Нема каде не може да се вметне како состојка. Ние ја вметнавме во течно, кремасто задволство – ликер! Просто е неверојатно како едно мало колечство пијалок […]

Најлуди имиња на коктели

Коктелите не само што може да ги добиете во милион комбинации, форми и бои, нив може да ги добиете и со најлуди и најкреативни имиња. Избравме неколку имиња кои ги сметаме за најинтересни, проверете кои од нив може да направите со пијалоците на Бадел 🙂 The Last Word (џин,сок од лимета, зелен шартруз, мараскино) Culture […]

Пет работи што не сте ги знаеле за џинот

Дали сте љубители на џин? Сте се запрашале ли некогаш зошто џинот е така освежителен и необичен пијалок? Можеби токму овие пет факти ќе ви го направат овој пијалок уште поинтересен: 1. Џинот е зимзелен Вкусот на џинот се добива од ‘боровинки’, односно плодови на зимзеленото дрво клека (Juniperus communis), што е слично на смреката. […]